Pazartesi, Aralık 4, 2023
Google search engine
Ana SayfaDünyaPutin, Rusya ile ABD arasındaki Yeni START antlaşmasını askıya alan yasayı imzaladı

Putin, Rusya ile ABD arasındaki Yeni START antlaşmasını askıya alan yasayı imzaladı


Rusya Devlet Yasa Bilgi Sistemi’nde yayımlanan Putin’in imzaladığı yasaya göre, Rusya ile ABD arasındaki Yeni START antlaşması askıya alındı.


Yasa gereği, ülkenin söz konusu antlaşmaya yeniden katılımı ile ilgili karar Rusya Devlet Başkanı tarafından alınabilecek.


Vladimir Putin, 21 Şubat’taki Federal Meclis konuşmasında, Rusya’nın ABD ile yapılan Yeni START antlaşmasına katılımını askıya aldıklarını bildirmişti.


Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması da bu antlaşmayı askıya alan yasayı 22 Şubat’ta kabul etmişti.


ABD’nin Sovyetler Birliği ile 1991’de, Rusya Federasyonu ile 1993’te imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşmalarının (START 1 ve START 2) devamı olan “Yeni START” antlaşması, Washington ve Moskova arasında yürürlükteki son nükleer antlaşma olma özelliğini taşıyor.


Antlaşma, uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere kısıtlama getiriyor. 5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 yıllık antlaşmanın süresi 5 Şubat 2021’de sona eriyordu.


Rusya Devlet Başkanı Putin, antlaşmayı 5 yıllığına uzatma kararını 29 Ocak 2021’de imzalamıştı. ABD yönetimi de antlaşmayı uzatma kararını 5 Şubat 2021’de bildirmişti.

Kaynak : TRT HABER

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments