Pazartesi, Aralık 4, 2023
Google search engine
Ana SayfaKayseriCTP ve BKP bir araya geldi

CTP ve BKP bir araya geldi

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) yetkilileri, BKP Genel Merkezi’nde saat 10.00’da bir araya geldi.

Ev sahibi olarak ilk sözü olan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkede, bölgede ve dünyada ciddi gelişmelerin yaşandığını ve bu yaşananların Kıbrıs’ı çok yakından ilgilendirdiğini kaydederek, CTP ile genel bir durum değerlendirmesi yapacaklarını belirtti.

Belli bir süre sonra Kıbrıs sorununda masanın kurulmasının ve yeni bir sürecin başlamasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen İzcan, “iki devlet politikasının” gerçekçi, elle tutulur ve kabul edilebilir olmadığını savundu.

İzcan, “Federal çözümü destekleyen, Birleşik Kıbrıs’a inanan, bu statükoyu kabul etmeyen bütün güçlerin birlikte hareket etmesi esastır. Mecburuz. Topluma yol göstereceğiz. Siyasi önderlik yapacağız ve farklılıklarımızı bir zenginlik olarak hazmedeceğiz. Ülkenin ihtiyacı budur” dedi.

Son seçimlerde partisinin CTP’ye destek olduğunu anımsatan İzcan, bundan sonraki süreçte de ana ilkelerin belirlenmesiyle cephenin birlikteliğine yardımcı olmaya devam edeceklerini bildirdi.
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise, hem yerel seçimlerde BKP’nin verdiği destek için teşekkür etmek, hem de gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunmak amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Erhürman, Güney Kıbrıs’ta yeni bir liderin seçildiğini hatırlatarak, nasıl bir süreç izleyeceğinin takip edilmesinin ve gerçekten çözüme ulaşmak hedefiyle ortaya çıkacak bir müzakere sürecinin hazırlanmasının gerektiğini kaydetti.

Yaşanan deprem felaketine de değinen Erhürman, Kıbrıs’ın bir deprem bölgesi olduğuna dair bilimsel verilerin netleştiğini, bununla ilgili toplumsal bir seferberlik içerisinde olunması gerektiğini vurgulayarak, depreme ilişkin tüm adayı kapsayan işbirliklerinin yapılmasının önemine dikkat çekti.

Tüm yaşanılanların ekonomi üzerinde de ciddi etkileri olduğuna da işaret eden Erhürman, “Ekonomik varoluşumuz açısından da riskli bir durumdayız. Görüş alışverişlerine, birbirimizi dinlemeye en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemdeyiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : BRTK

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments