Cuma, Haziran 2, 2023
Google search engine
Ana SayfaDünyaAB'den Rusya'ya yeni yaptırımlar

AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar


Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı İsveç’in resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, üye ülkelerin savaşın yıl dönümünde Rusya’ya yönelik 10’uncu yaptırım paketini kabul ettikleri bildirildi.


Paylaşımda, “Bugün AB, Rusya’ya yönelik 10’uncu yaptırım paketini onayladı” ifadesi kullanıldı.


Yeni yaptırım paketinin çift kullanım ve teknoloji ürünlerine daha sıkı ihracat kısıtlamaları getirdiği belirtilen paylaşımda, bunun savaşı destekleyen, propaganda yayan veya Rusya’ya savaşta kullanılan insansız hava araçları (İHA) teslim eden kişi ve kuruluşlara yönelik kısıtlayıcı tedbirler içerdiği kaydedildi.


Paylaşımda, AB’nin ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğine işaret edildi.


Yaptırımların bütün detayları ise henüz paylaşılmadı.


İhracat yasakları


AB Komisyonu’nun geçen hafta hazırladığı yaptırım paketi, Rus ekonomisini kritik teknoloji ve sanayi ürünlerden mahrum bırakmak için 11 milyar euroyu aşan miktardaki ürüne ihracat yasakları içeriyor.


Elektronik, özel araçlar, makine ve motor parçaları, kamyon ve jet motorları için yedek parçalar gibi ürünleri içeren paket, inşaat sektörünün Rusya ordusuna yönlendirilebileceği anten veya vinç gibi ürünleri de hedef alıyor.


Hem askeri hem sivil maksatla kullanılabilecek çeşitli ürünlere de ihracat yasağı getiriliyor.


İHA, füze ve helikopter de dahil, Rusya’nın silah sistemlerinde kullanılabileceği yeni elektronik bileşenler ile termal kameralar da kısıtlamalara dahil ediliyor.


Üçüncü ülke kuruluşları da ekleniyor


Rusya’ya yönelik çift kullanımlı ürün yaptırımları kapsamından ilk defa üçüncü ülke kuruluşları da ekleniyor, bu çerçevede İranlı bazı kurumlar yaptırım listesine giriyor.


Paket, mevcut yaptırımların ihlal edilmesi veya çevresinden dolaşılmasını önlemek için yeni önlemler içeriyor.


Propaganda faaliyetinde bulunanlar, askerler ve siyasileri içeren çok sayıda kişi de paketle AB yaptırım listesine ekleniyor, bu kişilere seyahat yasağı getirilirken kurum ve bireylerin mal varlıkları donduruluyor.


AB üyesi ülkeler, onay için oy birliği gereken yaptırım paketini 3 gündür müzakere ediyordu.

Kaynak : TRT HABER

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments