BM: Afganistan’da medresede meydana gelen patlamada en az 19 kişi öldü


Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu’nun (UNAMA) Twitter hesabından yapılan açıklamada, Samangan vilayetinin merkez ilçesi Aybek’in Cihadiye Medresesi’nde meydana gelen patlamaya ilişkin elde edilen veriler paylaşıldı.


UNAMA ekiplerinin araştırmaları sonucu patlamada en az 19 kişinin hayatını kaybettiği, 23 kişinin yaralandığının belirlendiği, bu kişilerden en az 20’sinin medresede din eğitimi alan öğrenciler olduğu duyuruldu.


Patlamayı üstlenen olmadı


Taliban geçici hükûmetinin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Nafi Takor ise basına yaptığı açıklamada 10 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.


Patlamayı henüz üstlenen olmadı.


Kanlı patlamalar meydana geldi


Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de Afganistan yönetimine gelmesinin ardından ülkede birçok vilayette çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırılar düzenlendi.


Kabil’in batısındaki Şii Hazara mahallesi Deşt-i Berçi’de, lise öğrencilerini üniversite sınavına hazırlayan bir eğitim kurumuna 30 Eylül’de düzenlenen saldırıda da 46’sı liseli genç kız olmak üzere 53 kişi yaşamını yitirmişti.


Ülkedeki birçok saldırı terör örgütü DEAŞ tarafından üstlenilirken genç kızları hedef alan saldırı herhangi bir örgüt tarafından üstlenilmemişti.

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

Pakistan’da otobüs kazası: En az 41 ölü

Pakistan’ın Belucistan eyaletindeki Lasbela bölgesinde içinde en az 48 yolcunun bulunduğu bir otobüs dağ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir