Şehit Eren Bülbül karakol botu Trabzon’da hizmete başladı


Antalya’daki Ares Tersanesi’nde üretilen ilk karakol botunun hizmete girmesi dolayısıyla Trabzon Liman Başkanlığı’nda tören organize edildi.


Vali İsmail Ustaoğlu, burada yaptığı konuşmada, şehrin asayiş ve huzuru için verdikleri mücadelenin yeni ekipman takviyeleriyle aynı kararlılıkla devam edeceğini söyledi.


Bugünü anlamlı kılan en önemli şeyin de karakol botuna Eren Bülbül isminin verilmesi olduğunu ifade eden Ustaoğlu, “Dün de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Eren Bülbül adına 1 Ocak’ta vizyona girecek filmin galasına sayın Cumhurbaşkanımızla beraber katıldık. Bugün de burada yine şehit Eren Bülbül adının verildiği karakol botunu denize indireceğiz” dedi.


“Bot, arama kurtarma faaliyetlerine katkı sağlayacak”


Ustaoğlu, bölgede zaman zaman yaşanan doğal afetler sonucu denizde arama kurtarma faaliyetlerinin icra edildiğini vurgulayarak, botun bu tür durumlarda hem Sahil Güvenliğe katkı sağlayacağını hem de kaçakçılıkla mücadelede kullanılacağını aktardı.


Vali Ustaoğlu, botun yanı sıra bir minibüsün de Deniz Limanı Şube Müdürlüğü’ne tahsis edildiğini sözlerine ekledi.


“KB-6101” kodu ve Şehit Eren Bülbül ismi verilen bot, konuşmaların ardından dualar eşliğinde vinçle denize indirildi.


Radar, sonar, termal cihaz ve gece görüşü kameralarına sahip 12 metre uzunluğundaki botun, 900 beygir güç üreten iki motoru ile saatte 40 deniz mili sürat yapabildiği öğrenildi.
Source link

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

TEM’de zincirleme tır kazası: 3 yaralı

TEM Otoyolu İstanbul istikametinde, yol üzerinde seyir halinde olan Ertan G. idaresindeki tır, hemen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.