Bakan’ın cevabı Ataş’ı kızdırdı! Vatandaşa seslendi: Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş’ın, “Proje ne zaman tamamlanacak, neden gecikti, çürümeye terk edilen kullanılmayan duraklar ne olacak, kamu zararı var mı, varsa sorumlular hakkında işlem yapılacak mı?” yönündeki sorularına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, düşündüren bir cevap verdi. Yöneltilen soruları geçiştiren Bakan Karaismailoğlu, “Protokol kapsamında Boğazköprü-Ulukuşla-Yenice hat kesiminin elektrifikasyon ve sinyalizasyonu tamamlanmıştır” yanıtını verdi. 

‘BU CEVAP KAMU MALINA BAKIŞLARINI GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİR’

Bu duruma tepki gösteren Ataş, “Biz kamunun hakkını korumak için, yetimin hakkı heba olmasın diye konuya dikkat çekerken verilen daha doğrusu verilmek istenen, geçiştirilen cevap kamu malına bakışı da gözler önüne seriyor.  Vatandaşımız her şeyin farkında. Yani anlatmaya gerek yok görüyorsunuz” diye konuştu. Ataş, Kayseri’ye seçim meydanlarında verilen diğer sözleri de hatırlatarak, “Aslında şaşırmadık. Çünkü verilen sözlerin havada kaldığını çok yaşadık” şeklinde konuştu.

‘KAYSERİLİ İŞSİZ VE AŞSIZ GEZERKEN ŞEHRİN PARALARI POPÜLİST VE GÜNÜ KURTARMAYA YÖNELİK PROJELERE KULLANILMIŞTIR’

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’nin sorunlarını Meclis gündemine taşımaya ve çözüm çağrısı yapmaya devam ediyor. Ataş, geçtiğimiz Şubat ayında kentte yılan hikayesine dönen ‘Banliyö Hattı Projesini’ Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu’na sordu. Bakan’ın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi veren Ataş, çürümeye terk edilmiş Banliyö duraklarını hatırlattı. Projenin diğer bazı projeler gibi seçim yatırımı olarak kullanıldığını ve seçim sonrası kaderine terk edildiğine dikkat çeken Ataş, “Kayserili işsiz ve aşsız gezerken şehrin paraları popülist ve günü kurtarmaya yönelik projelere kullanılmıştır” dedi.

‘7 YIL GEÇTİ DİĞER ÖNEMLİ PROJELER GİBİ VAATLER HEP SÖZDE KALDI’

“Kayseri, iktidar tarafından yıllardır söz verilen ama bir türlü hayata geçirilmeyen ulaşım konusundaki projelerin akıbetini merak ediyor, gerçekleşmesini bekliyor” diyen Ataş,  şu ifadeleri kullandı: Kayseri için son derece önemli olan ve şehrimize değer katacak Hızlı Tren, Tramvay Hatları, Lojistik Köy, Havaalanı ve Ankara-Niğde Otobanına Bağlanma gibi dev ulaşım projeleri, her seçim döneminde gündeme geliyor, ancak seçim bitince konuşulmuyor. Seçim döneminde sıkça konuşulan ve unutulan bu projelerden biri de Banliyö Hattı Projesi’dir. Kayseri Banliyö Hattı Projesi, 2014 senesinde dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından gündeme getirmiş, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile DDY Genel Müdürlüğü arasında anlaşma yapıldığı beyan edilmiştir. 130 kilometrelik bu projeye göre kentin batısındaki Yeşilhisar ile doğusundaki Sarıoğlan ilçeleri arasında banliyö treni seferleri düzenlenecek, bu sayede hem kırsaldan kente göçün önüne geçilmiş, hem de yapılacak seferlerden söz konusu güzergâhta bulunan Kayseri ve İncesu Organize Sanayi bölgeleri de yararlanacaktı. Ama olmadı, yapılmadı; açıklamanın üzerinden 7 yıl geçti diğer önemli projeler gibi vaatler hep sözde kaldı.

‘MİLYONLAR HARCANARAK BİRÇOK NOKTAYA KONULAN BANLİYÖ TREN DURUKLARININ DURUMU İÇLER ACISI’

Milyonlarca lira harcanarak durakların yapıldığını, ancak o durakların da çürümeye terk edildiğini belirten İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Dönemin ilgilileri tarafından 2018 senesinde bitirileceği beyan edilen projeye başlamadan, milyonlar harcanarak duraklar yapılmaya başlandı. 2016 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından durak ihalesine çıkıldı ve bazı bölgelerin durakları yapıldı. Şimdi ise birçok noktaya konulan banliyö tren durukları içler acısı, bakımsız ve çürümeye terk edilmiş durumda. Bu önemli projede seçim zamanı Kayserililerin oylarını almak için kullanılmış ve Kayseri’nin diğer önemli projeleri gibi kaderine terk edilmiştir. Kayserili işsiz ve aşsız gezerken şehrin paraları popülist ve günü kurtarmaya yönelik projelere kullanılmıştır” dedi.

‘ÇÜRÜMEYE TERK EDİLEN DURAKLARIN AKIBETİ HAKKINDA BİR DÜŞÜNCE VEYA ÇALIŞMA VAR MIDIR?’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan yılan hikayesine dönen ve kaderine terk edilen projenin durumu hakkında bilgi isteyen Milletvekili Dursun Ataş, şu sorularına yanıt istedi: Kayseri Banliyö Hattı Projesi hangi aşamadadır? Proje ne zaman tamamlanıp, hayata geçirilecektir? Projede bir gecikme yaşanmış mıdır? Yaşanmışsa sebepleri nelerdir? Proje askıya alınmış mıdır?  Proje askıya alınmışsa sebepleri nelerdir? Projenin devam etmesine yönelik bir çalışma var mıdır? Proje kapsamında ne kadar harcama yapılmıştır? Projenin gecikmesinden ve kullanılmayan durakların yapılmasından dolayı bir kamu zararı oluşmuş mudur?  Oluşmuşsa, sorumluları hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır? Çürümeye terk edilen durakların akıbeti hakkında bir düşünce veya çalışma var mıdır?

BAKAN’DAN DÜŞÜNDÜREN CEVAP

Ataş’ın bu yöndeki sorularının ardından Bakan’dan merakla beklenen cevap geldi. Bakan, yöneltilen sorulara yanıt vermedi, herkesin bildiği protokolü hatırlatarak, geçiştirdi. İşte Bakan’ın tepki toplayan ve akıllarda soru işaretleri bırakan o tek cümlelik cevabı: Kayseri Banliyösü için Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Boğazköprü- Ulukışla-Yenice hat kesiminin elektrifikasyon ve sinyalizasyonu tamamlanmıştır”

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

İYİ Partili Ataş, gündeme getirdi! Bakan cevap verdi! O işçilere müjde: Hakkı kimse gasbedemez!

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaşanan sıkıntıları gündeme taşımaya devam eden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir