İYİ Partili Yücel: Belediyeler dara düşünce halkın parkını istimlak ediyor!

İYİ Parti Kocasinan İlçe Başkanı Mustafa Işık ve Belediye Meclis Üyeleri, parti binasında belediye meclis gündemlerini değerlendirdi.

Toplantıda sık sık değişen imar planlarına tepki gösteren İYİ Parti Kocasinan İlçe Başkanı Mustafa Işık, “Kendi eserleri olan bu planlara sadık kalmayanlar planları adeta yap boz tahtasına çevirmişlerdir” dedi. İYİ Parti Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Kazım Yücel’de konuyla ilgili yaptığı açıklamada Pervane Mahallesinde bulunan bir park alanında yapılan imar planı tadilatını işaret ederek “Bakıyorlar ki belediyenin paraya ihtiyacı var ortada da bir park var ‘ben bunu nasıl değiştirebilirime geliyor” şeklinde konuştu.

“ŞEHRİ YAPBOZ TAHTASINA ÇEVİRDİLER”

Belediye İmar Planlarının o şehrin Anayasası niteliğini taşıdığını söyleyen Başkan Mustafa Işık; “Bu planlar 30 yıla yakın süredir şehrimizi yöneten zihnietin eseri olup buna göre şekillenmişlerdir. Son zamanlarda görüldüğü üzere İmar Planlarında çok fazla değişikliğe gidilmektedir. Kendi eserleri olan bu planlara sadık kalmayanlar planları adeta yapboz tahtasına çevirmişlerdir. Bu değişiklik ihtiyaçları ya şehrin anayasası olan imar planları gelişi güzel hazırlanmıştır ya da bir takım karanlık kişi, kurum ithal vakıf ve derneklere kaynak aktarma ihtiyacı vardır. Son 20 yıldır yapılan imar plan tadilatlarına bakıldığında iyileştirmeyi bir kenara bırakın kamunun elinde elde edilmiş ne kadar sosyal alan varsa hepsi paraya çevirilecek metaya dönüştürülmüştür” diye konuştu.

 

Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel de, belediyelerin imar planlamaları ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Belediyelerin imar planları bölge yoğunluğunu arttırıyor” dedi.

Planlamaların çok önemli olduğunu söylediklerini fakat belediyelerin hastane yapacaklarını söyleyerek değişikliklerine devam ettiklerini söyleyen Kazım Yücel, “Biz yaklaşık 26 aydır meclislerde üzerimize düşeni yapıyoruz ve seçildiğimiz gün Kayseri lehine olan her şeye el kaldıracağımızı demiştik. Muhalefet yapacağımız konu, kamu aleyhine olan konular olacak demiştik. O tarihte projelerden bahsetmiştik. Organik organize sanayi demiştik ve Kayseri’de olabildiğince noktaya da ifade etmiştik. Bu ifadeler o gün çok karşılık bulmadı çünkü bizler bu belediyeleri alamamıştık. Fakat bugün görüyorum ki belediye başkanlarımız bizim bu projelerimizi önümüze getiriyorlar. Biz de proje bizimdi ama siz de yapacak olsanız kazanan Kayseri olacak diyoruz. Projelerden ziyade Kayseri’de paranın en çok döndüğü olay da imar değişiklikleri. Bunun çok önemli bir konu olduğunu söylüyoruz fakat belediyeler önümüze hep şöyle geliyor, “Hastane yapıyoruz” ve bir imar değişikliği. Bir de bakıyorsunuz ki hastanenin hemen yanında bir de ticaret alanı oluşturuluyor. Niyetlerini açıkça soruyoruz ama biz buna itiraz etmiş olsak, hastaneye itiraz etmiş olacağız. Fakat hastaneye itiraz etmeyince plan bütünlüğü içinde ticaret de getiriyorlar ve biz de arada kalıyoruz ama orada vermiş olduğumuz yoğunluğu da bir türlü içimize sindiremiyoruz” dedi.

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye MecliS Grup Başkanvekili Kazım Yücel ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada ’50 yıllık proje yapıyorum’ diyen belediye başkanlarına seslenerek, “Bunlar 50 yıllık proje değil 50 günlük projedir daha doğrusu başın dara düşünce en kıymetli yerimiz neresi oradaki halkın parkını istimlak etmek gibi düşünürüm” dedi.

İYİ  Partili Yücel, mahalle kapasitelerinin dolduğunu ama paraya ihtiyaç olduğu için belediyelerin yaşam alanlarına da konut yaparak yoğunluğun artmasında rol oynadıklarını söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti: Belediye başkanlarımız mahallelerde 30 yıl önce planladıkları planda, kapasiteyi doldurdular. Fakat bakıyorlar ki belediyenin paraya ihtiyacı var, kapasite belli ama ihtiyaç da var. Ortada da bir park var. Belediye hizmet ve kültürel alan var. Ben bunu nasıl değiştirebilirim demeye başlıyor. Diyelim ki bunu imarlaştırdılar ve okulunu da gösterdiler fakat bu da 50 kişilik otobüsün içine 60 kişi almak gibi. Mahallenin içerisinde yoğunlaşmayı arttırıyorlar ve bu artan yoğunluk bugün çocuklarımızın ve torunlarımızın bir sırada iki kişi oturması yerine üç kişi oturmasına neden oluyor. Bu planlama yapılmıştı diyorsunuz ama hatırla mı çocuğumu kaydettireceğim diyorsunuz. Çünkü yoğunluk arttırıldı fakat mahalle halkı ‘Benim evim var, oraya da ne yapılıyorsa ilgilenmem bana ne?’ duygusundalar. 1987 yılında belediye tarafından bir imar çalışması çıkarılıyor ve belediye arsa sahibine diyor ki ‘Biz sizin burada imar plan tadilatı yapıyoruz’ ve vatandaş da mutlu oluyor. Daha sonra arsanın yeri de parkın içine koyuluyor ve arsa sahibi de yerinin alındıktan sonra parka koyulmasından dolayı mağdur olduğunu söylüyor. İtiraz oluyor ve bu itiraz belediyeden kabul olmayınca mahkemeye yapılıyor. Mahkeme de 1993’te başka itirazlarla birleştirerek, bir plan tadilatı daha yapıyor.”


Belediyelerin kendi imar alanlarını normalinden çok daha fazla verdiğini söyleyen Kazım Yücel, “Daha sonra belediye parka basan yerlerden arsa sahibinin hakkını başka bir yere alıyorlar. Bu alan içindeki yoğunluk da bin metreye 1.6 yoğunluk veriliyor. Yani bu bölgedeki halka verilen maksimum yoğunluk 1.6. Alınan yer bölge halkının parkı, yolu, camisi için alınmış ve arsa sahibi de 2017 yılında bu duruma rıza göstermiş. Bundan sonra da arsa sahibi itirazlarından vazgeçince ve belediyede bu karar geçince, belediye bölgenin park alanını imara açıyor. Bunun istimlak sebebi bölge halkının ihtiyaçları için. Belediye başkanları bunu yapamazlar. Bu bölgedeki yeşili mahvedip kaldıramazlar. 2017 yılında bunun üzerine belediye buraya 4 tane kütle parsel koyuyor. Buraya vereceği yoğunluk bin 600 metre olmalı ama belediye kendine gelince buraya 36 bin metrekare inşaat alanı veriyor. Bir gün bura yapılaşırsa sağlık ocağı randevusunu 3 gün sonraya verir çünkü nüfus çok olacak. Bizim anlattığımız konular bunlar” ifadelerini kullandı.

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

İYİ Partili Ataş, gündeme getirdi! Bakan cevap verdi! O işçilere müjde: Hakkı kimse gasbedemez!

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaşanan sıkıntıları gündeme taşımaya devam eden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir