İYİ Partili Tunçbilek: İntiharlar, işsizlik, siyasi ve ekonomik bozukluk nedeniyle artıyor!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de intihar vakalarının  her gün artış gösterdiğini ifade eden İYİ Parti Melikgazi Belediye Meclis Üyesi Ümit Yasin Tunçbilek, 2019 yılı verilerine göre Kayseri’nin, ortalamanın üzerinde olduğunu dile getirdi. 

“TABLO KORKUNÇ BİR HAL ALIYOR”

İYİ Partili Tunçbilek, “Kayseri’de 54 vaka ile ortalamanın üzerinde. İlimizde vakalar artmaya devam ediyor. Bu durum ilimizde böyle iken ülkemizin geneline bakıldığında tablo çok korkunç bir hal alıyor. Son iki ayda 95’den fazla kişi intiharı seçerek, hayatlarına son verdiler. Bu yolu seçenlerin yaş ortalaması 25-29 yaş aralığında ki üniversite mezunu gençlerimiz bu yolu seçmelerinde ki en büyük sebep ise pandemi şartlarından dolayı ağırlaşan işsizlik ve ülkenin bulunduğu siyasi ve ekonomik bozukluktur. Üniversiteyi bitiren gençlerimiz iş arıyor, bulamıyor. İş kuran gençlerimiz ise desteksiz kapanmadan dolayı bu yolu seçiyor. Hatırlarsanız Mersin’in Mut ilçesinde kokoreççilik yapan 48 yaşındaki Murat Gümüş, sosyal medya hesabından ‘Kaç gündür siftah etmeden dükkan kapatıyorum’ paylaşımı yaptıktan sonra intihar etti.  İzmir’in Buca ilçesinde uzun yıllardır kahvehane işletmecisi olan 50 yaşındaki Erdal Şenözpak ekonomik sıkıntıları nedeniyle yaşamına son verdi. Ailesine daha fazla mahcup ve yük olmak istemediğinden dolayı bu yolu seçiyor. Meclis’e verilen ‘intihar vakaları araştırılsın’ önergesine ise AKP ve MHP tarafından ret oyu verildi ve araştırılma teklifleri reddedildi. Antidepresan kullanım sayısında ise çok ciddi bir artış söz konusu. 2020’de 49.8 milyon kutu olan ilaç 2021’in ilk 2 ayında 54.6 milyona çıkmıştır. Ülkemizde hal böyle iken ilimiz Kayseri’de de durumlar çok kötü. Geçtiğimiz günlerde asri mezarlıkta intihar girişimi oldu. Kendisini ağır yaraladı, 21 yaşında bir gencimiz kendini ağaca asarak yaşamına son verdi. Bu intiharların sebepleri arasında en büyük pay yoksulluk. Çoğu gençlerimiz iş bulamıyor ve bu yola baş vuruyor ve bu devlet yetkililerinin dikkatini hiç çekmiyor. Araştırma önergesine ret oyu verebiliyorlar. İntihar vakaları her gün kat kat artarken Taksim Camii açılısında sokakların 25 ton gül suyu ile yıkanması kadar dikkat çekmedi!


 

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

İYİ Partili Ataş, gündeme getirdi! Bakan cevap verdi! O işçilere müjde: Hakkı kimse gasbedemez!

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaşanan sıkıntıları gündeme taşımaya devam eden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir