Besici isyanı! Markette tavuk kanadı 40 lira, hayvan kesimi 38 lira!


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, besicilerin isyanını dile getirdi. Tavuk kanadının marketlerde 40 liraya satıldığı bir dönemde besicilerin hayvanlarını 38 liraya kestirdiğini belirten Arık, “Besici hayvanını 38 liraya kestiriyor ama etin kilosu markette 65-70 liraya satılıyor. Markette tavuk kanadının fiyatı 40 lira… Tavuk kanadının 40 liraya satıldığı bir ortamda besici hayvanını 38 liraya kestiriyorsa ortada büyük bir yanlışlık var. Bu yanlışın adı AK Parti iktidarıdır” diye konuştu. 

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, zarar ettikleri için hayvanlarını kestirmeme kararı alan besicilerinin isyanına destek verdi. Yanlış tarım ve hayvancılık politikaları nedeniyle Türkiye’de hem üreticilerin hem de tüketicilerin mağdur olduğunu ifade eden Arık, “Besicilerimiz yerden göğe kadar haklı bir şikayeti dile getiriyor. Geçtiğimiz yıl yem fiyatları 75-80 lira iken besicilerimiz 40 liraya kesim yaptırıyordu bugün yemin fiyatı 120 lira olmuş, tüm girdi maliyetleri yükselmiş ama kesim fiyatı yağlı kesim 36 TL, yağsız kesim 38 TL. Besicinin zarar etmemesi için kesimin en az 45 TL olması gerekiyor… “ diye konuştu. 

Marketlerde tavuk kanadının kilosunun 40 liraya satıldığını belirten Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Besici hayvanını 38 liraya kestiriyor ama etin kilosu markette 65-70 liraya satılıyor. Markette tavuk kanadının fiyatı 40 lira… Tavuk kanadının 40 liraya satıldığı bir ortamda besici hayvanını 38 liraya kestiriyorsa ortada büyük bir yanlışlık var. Bu yanlışın adı AK Parti iktidarıdır. Burada besicimiz de zarar ediyor, tüketicilerimiz de…  Böyle giderse yakında Türkiye’de besicilik tarih olacak. İktidarın görevi hem besicilerimizi hem de tüketicilerimizi korumaktır. Ama onların öyle bir derdi yok. Besici bitmiş, besici tükenmiş, vatandaşımız ramazanda sofrasına et koyamamış onların umurunda değil, onlar tek kaygısı, tek derdi 5’li çetenin servetine servet katmak.”  

Et Balık Kurumu gibi Türkiye için hayati öneme sahip bir kurumun kapatılmasının çok büyük bir hata olduğunu ifade eden Arık, “Tamamen ithalat üzerine dönen tarım ve hayvancılık politikaları hem üreticilerimizi hem de tüketicilerimizi mağdur ediyor. Eğer Et Balık Kurumu kuruluş amacı doğrultusunda faaliyet gösteriyor olsaydı üretici zarar etmez, vatandaşlarımız da pahalı ürün almazdı. Korkarım AK Parti iktidarının yanlış politikaları yüzünden yakında Türkiye’de üretim adına hiçbir şey kalmayacak” diye konuştu. 

CHP Genel Merkezinin görevlendirmesi ile geçtiğimiz hafta Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Kars’ta da besiciler görüştüklerini ifade eden Arık, “Üreticilerimiz teşviklerin gerçek üreticilere verilmediğini ifade ediyor. Yanlış politikalar nedeniyle üreticilerimiz hızla üretimden kopuyor. Bir an önce gerekli adımlar atılmalı ve gerçek üreticiler desteklenmelidir” dedi. 

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

İYİ Partili Ataş, gündeme getirdi! Bakan cevap verdi! O işçilere müjde: Hakkı kimse gasbedemez!

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaşanan sıkıntıları gündeme taşımaya devam eden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir