Yasak başlıyor! – Kayseri Olay Haber Güncel

Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İç sularda Sazan, Kadife, Şiraz, Sudak, Tatlı Su Levreği, Yayın, Karabalık ve Yılan Balığı türlerinin avlanmaları 1 Nisan-1 Temmuz tarihleri arasında yasak olduğu ifade edildi. Yasağa uymayanlara 545 TL ila 1854 TL arasında ceza var. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ve 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı Düzenleyen Tebliğlere göre; İç sularımızda Sazan, Kadife, Şiraz, Sudak, Tatlı Su Levreği, Yayın, Karabalık ve Yılan Balığı türlerinin avlanmaları 1 Nisan-1 Temmuz tarihleri arasında yasaktır. 1 Temmuz’ a kadar sürecek olan av yasağı döneminde yapılacak olan denetimlerde, yasak türleri avladığı tespit edilen amatör balıkçılara; 545 TL idari para cezası ve yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise; 1.854 TL idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanacaktır. Ayrıca 1 Temmuz 2021 tarihine kadar balıkçı teknelerinin karaya çekilmesi, gerek teknelerde gerekse kıyıda av araç gereçlerinin bulunmaması gerekmektedir. Tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekmekte olup, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın, gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini İl/İlçe Müdürlüklerimize, Jandarmaya, Emniyet ve ya Zabıta ekiplerine bildirmeleri su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir.  Av yasağının başlaması ile birlikte yasaktan önce avlanılan balıkların en geç üç gün içerisinde İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine stok tespitinin yaptırılmasını takiben satışı yapılabilecektir. Tespiti yapılmayan ürünlerin nakline ve pazarlanmasına izin verilmeyecek ve ilgililer hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Stok tespiti yaptırılan balıkların satışında ‘stok tespit belgesi’ bulundurulmalı ve bu balıkların 7 gün içinde satışının gerçekleştirilmesi veya işlenmesi gerekmektedir.

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

Başkan Büyükkılıç, Gençlik Meclisi Üyeleriyle Ali Dağı’na yürüyüş gerçekleştirdi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç gençlerle, Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nin düzenlediği Ali Dağı’nda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir