Milletvekili Ataş’tan dikkat çeken çıkış: Hükümet uyarmamış ve mağduriyetlere göz yummuştur!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına ‘İmar Barışında’ yaşanan sıkıntıların çözülmesi için Meclis araştırması açılması önerisinde bulundu. 
YETKİLİ KİŞİLER YANILTICI BEYANDA BULUNMUŞTUR

“Yapı Kayıt Belgelerinin verilme sürecinde yetkili kişi ve kurumlar vatandaşlarımıza uygulamayla ilgili yanıltıcı beyanlarda bulunmuşlardır” diyen Ataş, “İlgili kurumlarca gerekli kontrol ve denetimler yapılmamış, vatandaşlarımız eksik bilgilendirilmiştir. Vatandaşlarımızda bu beyan ve söylemler doğrultusunda işlemlerine devam etmişlerdir. İmar Barışı’ndan gelecek parayı bütçe açığının kapanması için kullanan iktidar, bu uygulamayı gelir kalemi olarak görmüş, nakit para akışının kesileceğini düşündüğü için vatandaşlarımızı uyarmamış ve vatandaşların mağdur olmasına bilerek ve isteyerek göz yummuştur” ifadelerini kullandı. 
VATANDAŞLARDAN BİRÇOK ŞİKAYET GELİYOR

Vatandaşların bu konuda mağdur olduğunu ve birçok şikâyetin geldiğine dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, “Geldiğimiz süreçte ülkemizin her bölgesinden bu konuyla ilgili yoğun şikâyetler ve konunun çözülmesine yönelik talepler gelmektedir. Bu bakımdan vatandaşlarımızın mağduriyetlerin giderilmesi ve taleplerinin karşılanması için; gerekli araştırma ve çalışmaların yapılması, çözüm önerilerinin sunulması amacıyla Meclis Araştırması açılması gerekmektedir. Bu konuda İYİ Parti olarak gerekli girişimlerde bulunduk” diye konuştu.
“YAŞANAN MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİDİR”                                                                                  

Meclis araştırması açılmasının gerekçelerini de anlatan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşların süreç içerisinde yanlış bilgilendirmelerine tepki gösterdi. Ataş, “Kanunun uygulamanın başladığı tarihte ilgili kurum ve yetkililer tarafından vatandaşlarımıza eksik ve yanlış bilgiler verilmiş, gerekli kontrol ve denetimler yapılmamıştır” dedi. Ataş, iktidara çağrıda bulunarak, yeni bir düzenleme ile vatandaşların zararlarının karşılanması ve yaşanan mağduriyetlerinin de giderilmesi gerektiğini dile getirdi.
YAPILAR YIKILMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA

İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, şu ifadeleri kullandı: Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması için İmar Barışı adı altında 3194 sayılı İmar Kanununa 7143 sayılı yasa ile Geçici 16. Madde eklenmiş ve 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmıştır. İlgili yapılar için düzenlenecek Yapı Kayıt Belgelerinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar da bu madde de belirtilmiştir.3194 Sayılı İmar Kanununa eklenen Geçici 16. Madde’nin uygulamalarında ve yorumlanmasında ilgili bakanlık ve iktidar milletvekilleri vatandaşlarımızı yanıltıcı beyanlarda bulunmuşlardır. Yasanın yürürlüğe girdiği ve Yapı Kayıt Belgesi başvurularının başladığı dönemde; bakanlık yetkilileri ve iktidar milletvekilleri, yayla ve mera yapılarının imar barışı kapsamında olduğunu söylemiş; yayla evlerinin yıkımı, cezai işlem uygulamaları ve yayla evlerine elektrik bağlatamama gibi problemlerin İmar Barışı kapsamına alındığını basın aracılığıyla beyan etmişlerdir. Bu beyanlara istinaden vatandaşlarımız ilgili kurumlara başvuruda bulunarak, “İmar Barışı” bedellerini ödemiş ve kaçak yapıları için Yapı Kayıt Belgelerini almışlardır. İmar Barışı’ başvuruları devam ederken, Tarım ve Orman Bakanlığı, valilikler kanalıyla, Mera Kanunu’nun 4’üncü maddesi (Meralar amacı dışında kullanılamaz ve inşaat yasağı bulunan sahalardır.) hatırlatılarak kanun kapsamında kalan alanlara ‘Yapı Kayıt Belgesi’nin verilmemesi istenmiş ve yapılarla ilgili yıkım kararları çıkarılmıştır.  Kanunun uygulamanın başladığı tarihte ilgili kurum ve yetkililer tarafından vatandaşlarımıza eksik ve yanlış bilgiler verilmiş, gerekli kontrol ve denetimler yapılmamıştır. Vatandaşlarımız yetkili kişilerin beyanlarına göre başvurularda bulunmuş; ödemelerini yaparak Yapı Kayıt Belgelerini almışlardır. Bugün ise yaptıkları ödemeler geri iade edilmemekte, yapıları yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle sorunun acilen çözülmesi gerekmektedir.

 

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

İYİ Partili Ataş, gündeme getirdi! Bakan cevap verdi! O işçilere müjde: Hakkı kimse gasbedemez!

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaşanan sıkıntıları gündeme taşımaya devam eden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir