İYİ Partili Yücel uyardı: İlçeler göç vermeye devam ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılının nüfus verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlara göre  Kayseri’de ilçelerin büyük çoğunluğunun  göç verdiğini ifade eden İYİ  Partili Kazım Yücel, “İnsanları doğduğu yerde doyurmazsak, gelecekte şehirlerdeki nüfusu doyurmaz hale geliriz.” dedi. Kazım Yücel,  göç veren ilçelere teşviklerin verilmesini ve yatırımların artırılmasını istedi.
KIRSAL KESİMDEN GÖÇ SÜRÜYOR

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 yılının nüfus verilerini açıkladı. Verilere göre Özvatan yüzde 7, Felahiye yüzde 5.2, Pınarbaşı yüzde 5.2, Akkışla yüzde 4.1, Sarıoğlan 3.2, Bünyan 1.6 ve Yeşilhisar yüzde 1 oranında göç verdi ve nüfusu azaldı. Verilerde Tomarza, Sarız, Hacılar ve Yahyalı ilçelerinde stabil bir  durum ortaya çıktı. Merkez ilçeler hariç İncesu ve Develi’de ise nüfus arttı. Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Grup Başkanvekili Kazım Yücel, son nüfus verileri değerlendirdi. Yücel, “İnsanları doğduğu yerde doyurmazsak, gelecekte şehirlerdeki nüfusu doyurmaz hale geliriz.” dedi
GÖÇ KONUSUNU GÜNDEME ALIN

Yücel,  “Uzunca bir zamandır ayni yönetim anlayışı ile şehri yönetenlerin, park, altyapı, kaldırım v.s. gibi yatırımlarla ilgilenirlerken, bunların yanısıra şehir merkezine göç konusunu da gündemlerine almaları gerekmektedir. Şehri yönetenlerimizin daha vizyonel bakış açılarıyla göç veren ilçelerimizin neden göç verdiklerini inceleyip bir çözüm ortaya koymaları gerekmektedir” dedi.
GÖÇ VEREN İLÇELERE YATIRIMLAR ARTIRILMALI

Şehri yönetenlerin göçün nedenlerini araştırmalarını ve bunu gündemlerine almaları gerektiğini belirten Yücel, “Göç veren ilçelerimize yatırımları artırılmalı ve bu bölge halkının iş bulma amacı ile şehir merkezine göç ettikleri fark edilmeli. Yoksa durdurulamaz bir şehre göç her geçen yıl artarak devam edecek gibi görülmektedir. Sonra ne yaptıkları parklar, ne yollar, ne de alt yapı bu göçe cevap vermeyecektir” şeklinde konuştu. 
TARIMA VE HAYVANCILIĞA TEŞVİKLER VERİLMELİ

Kente yönelik yoğun olarak gerçekleşen göç nedeniyle kentlerin ne parklarının ne yollarının ne de alt yapılarının ihtiyaca cevap veremeyeceği uyarısında bulunan Kazım Yücel, çözüm önerilerini de sundu. Yücel, “Dikkat çeken ilçelerimiz arasında, Özvatan, Pınarbaşı, Akkışla, Felahiye, Bünyan, Yeşilhisar, Sarıoğlan gibi ilçelerimizden son bir yılda sehir merkezine göç çok net olarak görülmektedir. Buralarda devlet yatırımları, üniversite bölüm ve fakülteleri, tarım ve hayvancılığa verilecek destekler artırılmalı” dedi.
GEMEREK BİZDEN GÖÇ ALACAK KONUMDA

Yücel, göçün nedenlerini sınır komşumuz Sivas’ın Gemerek ilçesinden verdiği örnekle de destekledi. Yücel, “Örneğin, sınır komşumuz olan Gemerek ilçemizde kurulan organize sanayiye yine kısa bir süre önce devlet teşvikleri çıkarılmış ve sanayileşme hızla devam etmektedir. Neredeyse komşu Gemerek komşu ilçelerimizden göç alacak hale gelecektir.  Aynı devlet teşviklerinin bizim bu göç veren ilçelerimize de alınması çok zor olmasa gerek” dedi.
KAYSERİ TEŞVİKLERE UZAKTAN BAKAN OLDU

Göç veren ilçelere mutlaka Gemerek örneğinde olduğu gibi teşviklerin artırılması gerektiğini vurgulayan İyi Partili Yücel, “Hızlı trene, otobana, devlet teşviklerine  uzaktan ‘bakan’ Kayseri iken bu kez de çevre illere alınan teşviklere ‘uzaktan bakanlarımız’ olsun istemiyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

İYİ Partili Ataş, gündeme getirdi! Bakan cevap verdi! O işçilere müjde: Hakkı kimse gasbedemez!

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaşanan sıkıntıları gündeme taşımaya devam eden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.