‘İktidar kendisinden olmayan herkesi terörist ilan ediyor’

Kayseri Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Boğaziçi Üniversitesindeki eylemlerle ilgili açıklama yaptı. Bazı siyasi parti ve STK’ların da destek verdiği ortak açıklamayı yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Ünsal,  “Baş eğmiyoruz, aşağı bakmıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi, öğrencisiyle, akademisyeniyle, idari ve teknik personeliyle siyasal tarihimizin sayfalarından silinmeyecek bir duruş sergiliyor” dedi. Ünsal, ayrıca “Kendisinden olmayan herkesi terörist ilan eden iktidar, kayyum rejimini üniversite üzerinde terör estirerek kurmak istemektedirler” diye konuştu. 

“Rektörlerin atanarak değil seçimle gelmesini savunan; yöneticilerinde intihali, itaati ve yalanı değil liyakati görmek isteyen; tek tipçi, baskıcı ve kontrolcü bir öğrenme ortamı yerine eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir öğrenme iklimini talep eden üniversiteli gençler sabırla ve sebatla demokratik tepkilerini gösteriyor, taleplerini dile getiriyorlar” diyen Ünsal, “Her rengi eşit gören, rengarenk enerjileri ile özgürlüklerini savunan gençler, korku dağının zirvesine taht kuranların karşısında diz çökmüyor! Yeni rejimin sahipleri ise YÖK, medya ve polis eliyle demokrasi isteyen gençlere kumpas kurmaya, onları gözaltına almaya ve tutuklamaya devam ediyor! Belirtmek isteriz ki asıl sorun kamuoyuna sunulduğu gibi kutsala yapılan bir saygısızlık değildir. Asıl sorun, düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendileri için bir özgürlük sanan siyasi iktidar temsilcilerinin, demokrasiden, demokratik tartışma kültüründen ve üniversite fikrinden bihaber olmalarıdır. Ancak, ortada bir suç vardır! Bu suç, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini yok sayan ve yaşam haklarını tehdit edenlerin; laikliği ortadan kaldırarak, kutsal değerleri her türlü siyasal, ekonomik ve kültürel zulme ortak edenlerin; üniversiteli gençlerin demokratik taleplerini şiddetle bastıranların ve anayasal güvence altında olan üniversitelerin kurumsal özerkliğini ortadan kaldıranların suçudur! 

Dün tüm dünyanın gözleri önünde, kayyum rejimi, sistematik olarak yürüttüğü nefret söylemi ve provokatif girişimlerle protestoları bitiremeyince, bir kez daha öğrencileri ölçüsüz bir polis şiddetiyle yüz yüze bıraktı. Tutuklamaları protesto edebilmek için düzenlenmek istenen eylem keyfi biçimde engellendi, kampüs kapısına gelen öğrenciler gözaltına alındı, bir arada yürüyen öğrenciler darp edilerek gözaltına alındı, destek için gelen kitle örgütlerinin basın açıklamasına şiddetle saldırıldı. 

İstanbul’da birçoğu kampüse ulaşmak için otobüs duraklarında bekleyen “aşağı bak, toplu beklemek yasak” diyerek 160’a yakın üniversite öğrencisi gözaltına alındı. Benzer biçimde İzmir’de de, Boğaziçi Öğrencilerine destek olmak için yapılmak istenen basın açıklamasına saldırılarak, 27 öğrenci gözaltına alındı. Akşam saatlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs içerisinde bir araya gelen öğrenciler ise kampüsü kuşatan polis birlikleri tarafından saatlerce ablukada tutulduktan sonra, kampüsü işgal eden çevik kuvvet tarafından tartaklanarak zorla kampüs dışına sürüklendi. 

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan polis şiddetinin sorumlusu AKP hükümeti, YÖK ve Boğaziçi’nin kayyumu Melih Bulu’dur. 

Kendisinden olmayan herkesi terörist ilan eden iktidar, kayyum rejimini üniversite üzerinde terör estirerek kurmak istemektedirler. İktidarın bu saldırganlığına karşı bütün bireylerin eşit ve demokratik bir biçimde katıldığı yükseköğrenim alanını savunacağız. Üniversite özerkliğine, ifade özgürlüğüne, cinsiyet kimliği veya cinsel yönelimi ne olursa olsun herkesin eşit biçimde sahip olduğu insan haklarına ve demokrasinin en temel ilkesi olan laikliğe sonuna kadar sahip çıkacağız”
“BAŞ EĞMİYORUZ! AŞAĞI BAKMIYORUZ”

Ünsal, basın açıklamasında talepleri de sıralayarak, şunları söyledi:  Demokratik tepkileri ve talepleri nedeniyle tutuklanan, gözaltına alınan ev hapsine çarptırılan tüm öğrencilerimizin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz!  Öğrencilerimizi hedef alan her türden ayrımcı, dışlayıcı, ötekileştirici yaklaşıma son verilmesini istiyoruz!  Üniversite bileşenlerinin iradesine rağmen o koltukta oturan Kayyum Melih Bulu’nun derhal istifa etmesini bekliyoruz! Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere acil çağrı yapıyoruz!  Bizler, toplumun tüm kesimlerinin parasız, bilimsel, kamusal, eşit ve nitelikli bir eğitim görmeleri için insan, toplum ve doğa yararına bir üniversite için mücadelemize; Boğaziçi Üniversitesi bileşenleriyle dayanışmaya devam edeceğiz! Üniversitelerden kayyumlar gidecek! 

Üniversiteleri, bizler, üniversitelerin gerçek bileşenleri yöneteceğiz! 

Bir kere daha ilan ediyoruz: Baş eğmiyoruz! Aşağı bakmıyoruz! 


 

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

Büyükşehir Zabıtası Bayram Öncesi Teyakkuzda

Kayseri Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi teyakkuz halinde vatandaşların daha rahat, güvenilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.