ASKON Başkanı’ndan dikkat çeken çıkış: Kayseri denince akla…

“Görünmeyen bir eşik var ve biz orada takılıp kalmışız” diyen Özcan, “Bu kritik eşiği atlarsak ekonomideki hak ettiğimiz yeri alacağımızı düşünüyorum. Eskiden Kayseri denince akla ticaret, mobilya, sucuk, pastırma gelirdi. Bunlar son dönemde tartışılan meseleler oldu” dedi.

2020’ye ilişkin ihracat verilerini değerlendiren Özcan, ticarette son adımı atmakta zorluk yaşandığını belirtti.

ASKON Kayseri Başkanı Ali Özcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM)açıkladığı bilgilerin ekonomi için ilk incelenmesi gereken veriler olduğunu belirtti. Özcan, “Pandemi etkisi tüm Dünya’yı olduğu gibi ülkemizi ve özelde de Kayserimizi etkiledi. Bu süreç bize gösterdi ki sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve hijyen bundan sonraki senelerin temel değerleri olacak. Bunu yapan firmalar bir seviye daha atlayacak. Bunu ülkemizde iyi uygulayan firmalar mevcut. Ancak Anadolu’ya bunu yaymamız gerekiyor. TİM verileri ışığında bir plan çizilmeli. Genel başkanımız Sayın Orhan Aydın’ın belirttiği gibi topyekûn bir kalkınma modeli ortaya koymalıyız. Bizler için İstanbul, Trabzon, Şırnak birdir. Gelişmişliği ortaya koymamız için Anadolu’ya ağırlık verilmesi gerekiyor.” dedi.
“BİZ ORADA TAKILIP KALMIŞIZ”

Kayseri verilerini de değerlendiren Özcan, söz konusu tablonun iç açıcı olmadığına da dikkat çekti. 

Başkan Özcan, şu ifadeleri kullandı: “Kayseri verilerine baktığımızda güzel bir artışın olduğunu görüyoruz. Ancak bu artış bizi diğer illerin önüne taşıyacak seviyede değil. Görünmeyen bir eşik var ve biz orada takılıp kalmışız. Bu kritik eşiği atlarsak ekonomideki hak ettiğimiz yeri alacağımızı düşünüyorum. Eskiden Kayseri denince akla ticaret, mobilya, sucuk, pastırma  gelirdi. Bunlar son dönemde tartışılan meseleler oldu. Bizim buradan kendimizi ispat etmiş bir şekilde çıkacağımıza inanıyorum. Kayseri’de bir ortaklık kültürü vardı ki birçok büyük kuruluş bu şekilde başlamıştı. Bu kültürü yeniden yaygın hale getirmeliyiz. Bunun gibi yeniden güçlü bir Kayseri gerçeğini ortaya koyacak projeler üretmemiz gerekiyor. Potansiyelimiz olduğu aşikar. Bu gücü artık yansıtmanın vakti geldi.” 

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

Meslek liseleri ön yargıları yıktı: Ülke ekonomisine katkı sağlıyor

Mesleki ve teknik liseler toplumsal gelişimde önemli bir role sahip. Katsayı adaletsizliğinin kaldırılması, sektörlerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir