Geri sayım başladı! 22 Aralık’ta satışa çıkıyor

Atalık tohum olarak da bilinen Gacer, kaplıca buğday grubuna giren 28 kromozomlu tahıl olarak ifade ediliyor. Kayseri ve çevresinde “gacer” ismiyle biliniyor. Develi ilçesiyle adı özdeşleşmiş, yörede pirinç ve bulgurun yerine kullanılan gacerden pilav, çorba, unundan ekmek ve kek, nişastasından helva yapılıyor.

İşte son yıllarda üretimi için düğmeye basılan Gacer ile ilgili bir gelişme daha yaşandı. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Gacer ekmeğinin bundan böyle kent ekmek büfelerinde satışa sunulacağını söyledi. 

Cabbar, “Develi Gacer ekmeği kent ekmek büfelerinde satılacak

Develimizin en önemli yöresel üretim değerlerinden birisi olan Ata tohumu Gacerin daha çok tanınıp tüketiminin yaygınlaşması için aldığı bu karardan  dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Diğer yandan Gacer Ekmeği, KAYTUR bünyesinde 22 Aralık 2020 tarihinden itibaren Kayseri Büyükşehir Belediyesi çatısı altında hizmet veren Kent Ekmek büfelerinde satışa başlayacak. 

 Buğdayın genetiği değiştirilmemiş ata formu olan, zengin protein içeriği, yüksek lif ve kepek içeriği ve düşük glisemik indeksi ile hazmı kolaylaştıran yapısıyla kilo problemi yaşayanların gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri bir ekmek olduğunu belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Develimizin en önemli yöresel üretim değerlerinden birisi olan gacerin daha çok tanınıp tüketiminin yaygınlaşması için aldığı bu karardan ve uygulamadan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı hemşerimiz Memduh Büyükkılıç’a çok teşekkür ediyorum. Develi Belediyesi olarak bizler de gacerin en çok üretimi yapılan yer olan ilçemize tescili için Türk Patent Enstitüsü ve Marka Kurumu’na başvuru çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. İnşallah Coğrafi İşaretler tescilinin de alınmasıyla birlikte gacerimizi daha fazla üretip, paketleyerek bu şifa kaynağını herkesle tanıştırmak istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

KASKİ’DEN SARIZ’A 5,4 MİLYONLUK ‘ARITMA TESİSİ’ YATIRIMI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ tarafından Sarız ilçesine 5 milyon 474 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.