KİGDER Başkanı Karaoğlu: Buna karşı çıkmak boynumuzun borcu

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER) Başkanı Sema Karaoğlu,Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen ‘İstihdam Paketine’  tepki gösterdi. Karaoğlu, “Bu paket emekçilerin alın terinin çalınması ve işçileri sendikasızlaştırma çalışmasıdır. Bunu bir kadın örgütü başkanı olarak kesinlikle kabul etmiyorum” dedi. İşçi temsilcilerinin de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ‘İstihdam Paketine’  topyekün olarak karşı çıktıklarını dile getiren Karaoğlu, Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER)  olarak bu işçilerin destekçisi ve yanlarında olduklarını söyledi.

BU DÜZENLEMEYE MUTLAKA KARŞI  ÇIKMAK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR

Yapılacak düzenleme ile iş barışının bozulacağını, istihdamı artırmak yerine kayıt dışı çalışmanın artacağına dikkat çeken Karaoğlu,sendikasızlaştırmayı da beraberinde getireceğini belirtti. Karaoğlu,”Bu düzenleme ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere istihdam kolaylığı getirildiği iddia ediliyor. Ben bunun tam tersi bu düzenleme süreli sözleşmeli işleri çoğaltacak. İşçilerin ana sütü gibi hak ettiği kıdem ve ihbar tazminatını ortadan kaldıracak. Bu düzenlemeler işçilerin sendikal haklarını ortadan kaldıracak. Bu düzenlemeye mutlaka karşı  çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Eğer hükümet istihdamı artırmak istiyorsa mutlaka kayıt dışı çalışmanın önüne geçmeli. Bu adım attığınız her yerde mülteciler kayıt dışı olarak çalıştırılıyor. Türk Kadını ve Türk Erkeği’nin  sigorta ve asgari ücret maliyetini bile karşılamak istemeyen bazı işverenlerimiz eskiden gizli kapaklı yapılan kayıt dışı istihdamı yetkililerin gözünün içine baka baka yapıyor. İstihdam artırılmak istenirken, kayıt dışı çalışma oranları artıyor. O yüzden  AKP iktidarı önce kayıt dışı istihdamı azaltmayı önceliğine almalı” dedi.

 

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

Deprem bölgesindeki bazı şirketlerin borsadaki işlemleri durduruldu

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, deprem bölgesinde bulunan ortaklık paylarına ait …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir