O harita güncellenmeden teşvik olmaz!

MHP Milletvekili Baki Ersoy’un, Develi ve Özvatan ilçeleri 3. Teşvik bölgesi kapsamına alınsın çağrısına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan yanıt geldi. Şu an için böyle bir durumun söz konusu olmadığını dile getiren Varank, 2017 yılında ortaya çıkan SEGE bölgesel haritasına işaret etti ve o haritaya göre teşviklerin belirlendiğini söyledi. Bakan, ayrıca SEGE haritasının güncellenmesi halinde bu talebin değerlendirilebileceğini söyledi. Bir süre önce Cumhurbaşkanı Kararıyla 01.01.2021’den itibaren Kayseri’de 10 İlçede yapılacak yatırımlar teşvik sistemi açısından 3. Bölge Desteklerinden, İncesu OSB’de yapılacak yatırımlar ise 4. Bölge Desteklerinden yararlanacağı açıklandı. Ancak Özvatan ve Develi ilçeleri bu ilçelerin dışında tutuldu. Yaşanan bu gelişmenin ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, harekete geçerek, bu iki ilçenin de belirlenen 10 ilçe gibi aynı teşvik kapsamında değerlendirilmesini talep etti. Ersoy, bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a da konuyla ilgili cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

ERSOY, BAKAN’A SORULAR YÖNELTMİŞTİ

Ersoy, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “21 Ağustos günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile bazı illerin yatırım teşvik bölgesi değişmesi ile birlikte, Kayseri ilinin 10 ilçesinin 3. Bölge teşvikleri kapsamına alındığını sevinçle öğrenmiş bulunuyoruz. Kayseri’nin taşra ilçelerinden olan Develi ve Özvatan ilçeleri ise teşviklerden yararlanamamıştır. Bu kapsamda; Sanayi teşviklerinden faydalanacak ilçeler hangi parametrelere göre belirlenmektedir? Kayseri’nin merkez ilçelerinden sonra en büyük ilçesi olan ve gerek konumu, gerek turizm potansiyeli ile yatırımlara elverişli olabilecek Develi ilçesi ve özellikle de ilçenin mülki sınırlarını oluşturan Kızılırmak nehri ve ilçe içerisinden geçen Akdere sayesinde yaylacılık, mesire ve kamp turizmine elverişli olan Özvatan ilçesinin teşvik bölgelerinde değerlendirilmesi için yeniden bir düzenleme planlanmakta mıdır?”

2017 SEGE BÖLGESEL HARİTASI GÜNCELLENMEDEN OLMAZ

Milletvekili Ersoy’un sorularına yanıt veren Bakan Varank, 2017 yılında hazırlanan SEGE bölgesel haritasını işaret etti. Bakan Varank, o harita güncellenmediği takdirde iki ilçenin aynı kapsamda değerlendirilemeyeceğine işaret etti. Bakan Varank, “Bilindiği üzere, 2012 yılı Haziran ayında yürürlüğe giren 2012/3305 sayılı “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'” da 2846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile değişiklik gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yatırım teşvik sistemimiz, 2017 SEGE il ve ilçe çalışmaları neticesinde ortaya çıkan ‘bölgesel harita’nın üzerine kurgulanmıştır. Söz konusu çalışmalarda; iller 52 gösterge, ilçeler ise 32 gösterge çerçevesinde olmak üzere, gelişmişlik seviyelerine göre sıralanmışlardır. Endeks değerlerindeki kırılmalar dikkate alınarak kendi içinde homojen olacak şekilde 6 farklı Bölge oluşturulmuş ve Kayseri ilimiz ile ilçelerinin bölgesel sınıflandırmadaki konumu bu göstergeler çerçevesinde belirlenmiştir. Önümüzdeki dönemlerde, en son yapılan il ve ilçe SEGE çalışmalarının güncellenmesi durumunda, teşvik bölgelerinin yenilenmesine yönelik bir çalışma da mümkün olabilecek ve Kayseri ilimiz ile Develi ve Özvatan ilçelerinin durumu da bu kapsamda değerlendirilebilecektir.”

 O İLÇELERE 3. BÖLGE ‘TEŞVİK MÜJDESİ!’

Ayrıntılar için TIKLAYIN

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

BDDK, FUPS Bank’ın kuruluşunu onayladı

BDDK’nin Resmi Gazete’de yayımlanan Kurul kararına göre, Lydians Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.