Izgarella Kıbrıslı Türkleri Kızdırdı…

Türkiye’de bir firmanın Kıbrıs menşeli süt ürünü ‘hellim’i “Izgarella” adı altında piyasaya sunması tepkilere neden oldu.

Türkiye ve Orta Doğu’ya ihracat yapan KKTC’de faaliyet gösteren Akgöl Süt Ürünleri Sanayi direktörlerinden Hüseyin Gürün konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Hüseyin Gürün, “Kıbrısımızın yenilebilir mirası olan Hellim’i “Izgarella” adı altında Sütaş firması tarafından üretilip satışa sunulması tarafımızca üzüntü ile karşılanmıştır” dedi.

Gürün’ün konuyla ilgili yaptığı açıklamanın devamı şöyle:

“Şirketimiz AKGÖL’ün 42 yıldır üretip, ülkemize, Orta Doğu’ya ve Türkiye’ye ihracının yapıldığı, Kıbrısımızın yenilebilir mirası olan Hellim’i “Izgarella” adı altında Sütaş firması tarafından üretilip satışa sunulması tarafımızca üzüntü ile karşılanmıştır.

Avrupa Birliğininde hellimin sadece ve sadece Güney Kıbrıs’ın coğrafi tescil alma çabası bulunmaktadır. Buna rağmen Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın (KTSO)’nın yoğun uğraşları ve çalışmaları sonucu “hellim” ve “halloumi” isimlerinin ” Kıbrıs’a özgü coğrafi tescilini Türkiye’de almış bulunmaktayız.

Sütaş gibi köklü bir firmanın sadece isim değişikliğine giderek böyle bir mirası ve tarihi bilinçsizce üretime sürmesi bizleri derinden üzmüştür. Biz AKGÖL olarak, 42 yıldır yerli üretime verdiğimiz maddi ve manevi desteğe devam edeceğiz”.

Kaynak: Kıbrıs Haber Ajans (KHA)

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

Kuzey Kore dün gece iki balistik füze fırlattı

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, azami 50 kilometre irtifaya ulaşan iki balistik füzenin, düzenli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.