Muhtarlar toplantısında dernek başkanının milletvekili tepkisine Kılıçdaroğlu nasıl yanıt verdi?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhtarlarla yapacağı toplantıda konuşan Türkiye Muhtarlar Derneği Kayseri İl Başkanı Yakup Er, bazı milletvekillerinin PKK cenazelerine katıldığını ve CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın televizyon programındaki “Devletin ordusu Katar’a satılmış” sözlerine tepki gösterdi. Er, “Kınıyorum. Gereğini yapacağınıza şüphem yok” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhtarlarla yapacağı toplantı için Kayseri’ye geldi. Toplantının düzenleneceği salona misafirler geniş güvenlik önlemleri altında alındı. Toplantının açılışında konuşan Türkiye Muhtarlar Derneği Kayseri İl Başkanı Yakup Er, hiç CHP’ye oy vermediğini ifade ederek; “CHP’li olmayan bir vatandaş, dernek başkanı olarak; bu güne kadar CHP’ye oy vermedim. Vermeyi düşünebiliriz. Bu ülkenin en eski partilerinden olan CHP’ye oy vermek isteriz. Ama Kayseri kadrosunun, çalıştığı gibi bütün illerde de örgütlerinizin sergilemesini temenni ediyorum. Sonuçta demokratik bir partisiniz. Bugün başka siyasi partilere oy veren insanların gerek aktif siyasette, gerek sosyal hayatta parti değiştirip değişik örgütlerden aday olduğunu, bugün Mansur Yavaş Bey’in MHP’den adayken CHP’den belediye başkanı olduğu gibi örnekler verebiliriz. Nacizane sivil toplum örgütleri olarak sizlere tavsiyesi bütün örgütlerinizin Kayseri gibi çalışmasını temenni ediyoruz. Kayseri örgütünüzden çok memnunuz” dedi.

Bazı milletvekillerinin PKK cenazelerine katıldığını ve son dönemde CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın televizyon programındaki “Devletin ordusu Katar’a satılmış” sözlerini eleştiren Er, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’ndan gereğinin yapılmasını istedi. Er konuşmasını şöyle sürdürdü: “Muhtar Dernek Başkanı olarak siyasi konuşma yapmak için buraya gelmedim. Ama sizlerin teşkilatında görev yapan bazı milletvekillerinin tutumunu eleştirmek istiyorum. Sezgin Tanrıkulu Güneydoğu’da PKK cenazelerine katıldığını, resim çektirdiğini görüyoruz. Mutlaka tavrınız oluyordur, mutlaka soruşturuyorsunuz, disiplin kurulunda ceza vermek için girişimlerde bulunuyorsunuz. Bu tür uygulamaların CHP’ye yakışmadığını söylüyorum. Son zamanlarda Mersin milletvekilinizin belki de maksadını aşan konuşması bizleri gerçekten incitmiştir. Sizlerden kesinlikle bunu bekliyorum. Birlik olma vaktinin geldiği bu günlerde, ülkenin gerek içeride gerek dışarıda sıkıntılar yaşadığı bu dönemde birliğimizi bozucu konuşmalardan uzak kalmamız gerektiğini düşünüyorum. Mahir beyin son konuşmasını talihsiz buluyorum, kınıyorum. Sizlerin de gereğini yapacağınıza hiç şüphem yok.”

KILIÇDAROĞLU: FOTOSHOPLA YAPILMIŞ BİR GÖRSELİ PAYLAŞTILAR! YAPANIN BULUNMASI İÇİN GİRİŞİMDE BULUNDUK AMA BULUNAMADI!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu da bu yöndeki eleştirilerin ardından söz konusu fotoğrafın fotoshop ile hazırlandığını ve sosyal medyada paylaşıldığını belirterek, “O cenaze töreni Diyarbakır’da teröre en sert tepkiyi gösteren isimlerden olan Baro Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze töreni. O cenaze törenine bir çok siyasi partinin temsilcisi de katıldı. Birileri terör örgütüne ait olan bayrakları o fotoğrafa monte ediyor ve paylaşıyor. Biz bunu yapanların bulunması için çok girişimde bulunduk, ama bir şey olmadı. Buradan açık ve net söylüyorum, hiçbir siyasi parti temsilcisi ya da yöneticisi, milletvekili, terör örgütü mensuplarının cenazelerine katılmamalıdır. Terör bir insanlık suçudur”

KILIÇDAROĞLU: ORDUNUN FABRİKASININ KATAR’A VERİLMESİNİ HAZMEDEMİYORUM! BU MU VATANI, BAYRAĞI SEVMEK?

Kayseri’deki Muhtarlar Buluşmasında Tank Palet Fabrikası ve Katar tartışmalarına da değinen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Ordunun fabrikasını bedava Katar’a vermek, milliyetçilik, vatanseverlik değildir” dedi.

KAÇINIZ İTİRAZ ETTİ*

TV’de tartışma programı… Tank Palet Fabrikası. Nerede? Sakarya’da. Değeri nedir 20 Milyar dolar.20 milyar dolarlık fabrika kimin? Ordunun. Kime verildi? Katarlılara. Kaç liraya? Bilen var mı? 100 milyar dolar, 50 milyon…Hayır sıfır dolara, sıfır kuruşa, sıfır sente. Tek kuruş almadılar. 20 milyar dolarlık Türkiye Cumhuriyeti ordusuna ait Tank Palet Fabrikasını Katar ordusuna sıfır fiyata verildi. Kaçınız itiraz etti? Ordu diyoruz, bizim ordumuz. Şehitlerimiz… Ordunun hakkını, hukukunu kim savunacak? Peygamber ocağını, Mustafa Kemal’in ordusunu kim savunacak?” diye konuştu.

BEDAVA KATAR’A VERDİLER

Katar’a verilen ordunun Tank Palet Fabrikasının 2018’de ilk tankı üreteceğinin açıklandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Hangi yıldayız? 2020. Nerede bu tanklar? Dilimde tüy bitti. Sonunda dediler ki ‘Katar buraya 50 milyon dolarlık yatırım yapacak, o yüzden verdik’ Bende çıktım dedim, Katarla anlaşmayı fesh edin, ben bir hafta içinde 50 milyon doları bulacağım, o fabrikanın kasasına koyacağım.  Bulamazsam, ben de siyaseti bırakırım, sen de kurtulmuş olacaksın. Kampanya başlatsak, herkes 1,2,100 dolar versin. Çünkü önemli. En önemli 5 fabrikadan biri. 3 günde toplarız.  Bu da olmadı. Kim itiraz etti?” dedi.

BU MU VATANI, BAYRAĞI SEVMEK?

Ordunun Fabrikasının, Katar’a verilmesini hazmedemediğini  kaydeden Kılıçdaroğlu, “Ordu güzel, güzel laflar edelim, ama arka taraftan da fabrikayı Katar’a verelim. Bu mu vatanı, bayrağı sevmek. Ben bunu hazmedemem. Genel kurmay başkanından Er’e kadar bütün ordunun benim başımın üzerinde yer var. İki kurumun siyasete buluşmaması lazım. Biri Genel Kurmay , diğer Diyanet İşleri. Bu kurumlar siyasetin dışında olmak zorunda. Yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç var. Harama el uzatmayan siyaset. Neden bu siyaseti  destekleyenlere, destek verilmiyor? Hepimizin bunu düşünmesi lazım.” şeklinde konuştu.

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

İYİ Partili Ataş, gündeme getirdi! Bakan cevap verdi! O işçilere müjde: Hakkı kimse gasbedemez!

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaşanan sıkıntıları gündeme taşımaya devam eden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir