Hani çiftçiden para alınmayacaktı? – Kayseri Olay Haber

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, kanal yenileme işi programa alınan, ancak henüz tamamlanamadığı için çiftçilerin mağdur olduğu sulama kanalları sorununu gündeme taşıdı. Özdemir, ilk etapta çiftçiden para alınmayacağının belirtildiği, ancak 4 ay sonra para talep edildiğini dile getirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, tamamlanmayan kanallar nedeniyle çiftçilerin sıkıntılar yaşadığına dikkat çekti. Bakana’a yönelttiği sorulara cevap isteyen Özdemir, önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Zamantı ırmağı Pınarbaşı’ndan başlayarak Kayseri’nin Tomarza, Develi, Yahyalı ilçelerinden geçmektedir. Bölgede bulunan Bahçelik Sulama Birliği Altıkesek Sulamasındaki kanallar ekonomik ömrünü tamamladığı için yeterli sulama iletimi sağlayamamaktadır. Bu nedenle kanal yenileme işi programa alınmış ancak henüz tamamlanamamıştır. Kanal yenileme işi tamamlanıncaya kadar sulama sahası içinde bulunan arazileri kendi imkanları ile sulayan çiftçilerden sulama ücretinin DSİ 12. Bölge Müdürlüğü oluru doğrultusunda alınmayacağı bildirilmiştir. Bu bildirim tarihinden 4 ay sonra ise kanal yenileme işlemleri tamamlanmadan DSİ 12. Bölge Müdürlüğünün 05/1012020 tarihli yazısı ile Bahçelik Sulama Birliğine devredilen Cabe, Kaynar Pompaj ve Altıkesek Sulamalarından sulama yapan mahallelerdeki çiftçilerin su ücreti ödeyecekleri tebliğ edilmiştir. Bu kapsamda; Anılan sorundan bölgedeki hangi mahalleler ve kaç çiftçi etkilenmektedir? Bahçelik Sulama Birliği Altıkesek Sulamasındaki yenilenecek kanalları uzunluğu ne kadardır? Kanalların yenilenmesi ne zaman tamamlanacaktır? Irmak kenarındaki çiftçilerin kanallar yenilenene kadar kendi imkanları ile yaptıkları sulamalardan ücret alınmayacağı bildirilmişken, kanal yenileme işlemleri bitmediği halde 4 ay sonra tekrar ücret alınma kararı neden verilmiştir? Sorunun çözümü hakkında Bakanlığınız görüşü nasıldır? çözümü için neler yapılması planlanmaktadır?”

MHP Milletvekili Özdemir, Bakan Pakdemirli’den yönelttiği sorulara yazılı yanıt istedi.

Hakkında Editör

Ayrıca Kontrol Et

İYİ Partili Ataş, gündeme getirdi! Bakan cevap verdi! O işçilere müjde: Hakkı kimse gasbedemez!

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaşanan sıkıntıları gündeme taşımaya devam eden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir